Peter Csemez je známy marketér, zakladateľ Paravan Interactive. Pracuje v odvetví, ktoré včera vyzeralo úplne inak ako bude vyzerať zajtra.

Peter Csemez: So situáciou sa pasujem, až keď nastane

Peter Csemez je známy marketér, zakladateľ Paravan Interactive. Pracuje v odvetví, ktoré včera vyzeralo úplne inak ako bude vyzerať zajtra.

Peter Csemez je známy marketér, zakladateľ Paravan Interactive. Pracuje v odvetví, ktoré včera vyzeralo úplne inak ako bude vyzerať zajtra. Porozprávali sme sa s ním o tom, ako sa hľadá pokojný život v takto búrlivej pracovnej sfére.

 

Dnes je digitálnych marketérov pomerne veľa, vy ste začínali, ešte keď to bolo pomerne exkluzívne povolanie. Ako ste sa k tomu dostali?

 

K digitálnemu marketingu som sa dostal pomerne skoro, to bolo ešte v roku 2000, keď som pracoval v Orangei a kamarát ma oslovil, či sa nepridám k spolupráci s veľkou digitálnou agentúrou. Oslovilo ma to. Tak som sa vlastne náhodou – aj keď podľa mňa náhoda neexistuje – dostal k digitálu.

 

Túto oblasť marketingu ste študovali aj v Španielsku na prestížnej škole IE Business School. Má význam v takto dynamickom odvetví mať univerzitné vzdelanie? Nestačia skúsenosti z praxe?

 

Ja som marketing sčasti študoval aj na Slovensku, na City University, ale to bol klasický marketing. Vtedy, keď som bol 19-ročné ucho, som tomu až tak veľmi nerozumel, zdalo sa mi to len ako poučky. Ale už vtedy som čítal časopisy o marketingu a videl som sa niekde v tejto oblasti, lákalo ma marketingové prostredie. A tam som sa aj dostal. Jedného dňa som uvidel reklamu na tú španielsku školu, tak som im napísal. Páčilo sa mi to. Štúdium v Španielsku som vnímal ako potvrdenie toho, čo robím a ešte sa môžem aj niečo dozvedieť. Tá škola bola fantastická najmä na kontakty. Mal som spolužiakov z celého sveta a kontakty udržiavam doteraz. To by mi žiadna slovenská škola nedala.

PETO C 3

Zostaňme pri tom, že oblasť digitálneho marketingu sa mení veľmi rýchlo. Dá sa stavať na tom, čo ste sa naučili pred niekoľkými rokmi?

 

Určite áno. Vývoj prechádza technologickými zmenami, ktoré radikálne ovplyvňujú spôsob komunikácie čohokoľvek. Hovorí sa, že každých päť až sedem rokov príde úplne nová technológia, ktorá zásadne mení pravidlá hry. Ale stále sú tam isté základy, na ktorých sa dá stavať. Určite to začína pri brandingu ako takom. Rozvíjať značku klienta, posúvať ju stále ďalej, držať ju na očiach užívateľa. Branding a obsahové veci tu zostanú, len budú doplnené vždy novými kanálmi, ktoré prídu a odídu. Ale content a brand stále pôjdu paralelne vedľa seba. Zoberte si tieto dni – nová legislatíva EÚ ešte viac podporí contentové a brandové kampane, pretože klienti budú zrejme sťahovať peniaze zo síce efektívnejších kanálov, ktoré však nebudú môcť využívať vzhľadom na to, že nebudú mať od užívateľov povolenie spracúvať ich dáta.

 

Baví vás táto práca aj po rokoch?

 

Áno. Ale baví ma to presne preto, že sa to mení. Baví ma to aj preto, že my ako agentúra sa vyvíjame, neustále prichádzajú nové výzvy. Teraz sa už menej venujem výkonom z pohľadu manažovania kampaní, momentálne je pre mňa dôležité riešiť nový biznis a hlavne smerovanie Paravanu ako takého. V čom mám veľké rezervy, je vedenie ľudí. V tejto oblasti sa necítim ako ryba vo vode.

PETO C 2

Ľudí v marketingu je dnes veľmi veľa. Znamená to, že je aj veľa kvalitných marketérov alebo je problém nájsť šikovných ľudí do agentúry?

 

Ak je agentúra správne nastavená zvnútra, ľudia prídu sami. Ja mám aj preto šťastie na ľudí. Nikdy nám netrvalo dlho nájsť vhodného človeka. Teraz síce jednu pozíciu obsadzujeme tretí mesiac, ale na druhej strane to nie je pozícia, bez ktorej nevieme žiť.

 

Kedy u vás prišiel moment uvedomenia, že nestačí rozvíjať biznis, ale aj sám seba, nielen po odbornej, ale aj charakterovej stránke?

 

Dosť dávno ma začali baviť veci, ktoré sa týkali osobnostného rozvoja, ako je sila pozitívneho myslenia a podobne. Mal som a stále mám okolo seba kamarátov, ktorí zmýšľajú podobne. Jedného dňa, v krátkom časovom rozpätí, mi kamaráti povedali o Komunikácii, že robíme tam takéto a takéto veci. Páčilo sa mi to, tak som šiel. To bola tá zmena.

 

Aj sa vám veci v živote pohli?

 

Nevnímam to ako jazdu rýchlovlakom. Skôr je to niečo medzi lokálkou a rýchlikom. Ale áno, keď sa pozriem na začiatok a terajšie obdobie, tak sú tam zásadné zmeny, ktoré sa mi prejavili aj v práci – agentúra narástla z troch ľudí na dvanástich. Veľký posun vidím aj vo vzťahu s partnerkou, aj s ľuďmi s ktorými sa stretávam. Ale napríklad sa to týka aj kvality klientov. V týchto všetkých veciach to viem odsledovať. Mňa musí posúdiť niekto iný, ale čo mi ľudia hovorili, tak vraj aj vidia posun. 🙂 Získal som iný pohľad na niektoré veci. Triezvejšie uvažovanie. Možno. 🙂

PETO C 1

Nie je pozitívne myslenie v rozpore so strategickým a racionálnym biznisom?

 

Ani nie. Mne to celé prišlo veľmi logické, veď sa nedá tlačiť na pílu stále, lebo sa otupí alebo zlomí. Šok bol, keď som si uvedomil, že za všetko si môžem sám. A potom všetky tie srandy okolo toho. 🙂 Nabehla mi iná optika, akoby som si vymenil okuliare a vnímanie sa opravilo.

 

Dá sa vôbec v tomto type biznisu dlhodobo plánovať?

 

Dá, ale len v zmysle vyššieho cieľa. Napríklad môj vyšší cieľ je robiť v digitálnej reklame niečo, čo je sexi, cool. Nie niečo otravné, pretože dnes ľudia na reklamu často nadávajú, ale niečo, čo dáva ľuďom pridanú hodnotu. Ešte aj klienti uvidia rast biznisu a my ako agentúra nielen zarobíme, ale ešte sa aj niečo naučíme. Taký win-win-win.

 

V osobnom živote plávate alebo plánujete?

 

Skôr plávam. Ciele si robím minimálne. Napríklad že do dvoch rokov chcem vlastný byt. Ale inak je to štýlom – Ideme na dovolenku? Poďme. A pasujem sa so situáciou, až keď nastane.

 

PETO C 4

Ako si dobíjate baterky?

 

Počúvam audio knihy. Prípadne čítam, ale na čítanie mám menej času. Rád chodím. Keď môžem, tak sa presúvam všade pešo. Rád aj behám. K tomu môžeme pridať večeru s kamarátmi, ale aj doma s partnerkou a s pohárom vína. Alebo si idem skôr ľahnúť. Záleží od dňa, ktorý mám za sebou.

 

Ako vidíte, kam ako spoločnosť smerujeme? Ste skôr skeptik alebo optimista?

 

Pokiaľ nesledujem televíziu a nečítam noviny, tak som optimista a žije sa mi ľahšie. Keď podľahnem čaru médií, tak mi trocha klesne nálada.

 

Aká inovácia vám v dnešnom svete chýba?

 

Nenapadá mi žiadna inovácia, ale viem, že z ktorej oblasti by som peniaze na inovácie stiahol a presunul ich na niečo, čo má vplyv a význam pre ľudstvo ako také. Tou oblasťou je zbrojárstvo. Predsa len mi napadla jedna oblasť, kde mi inovácia chýba, a tou je zákonodarný systém, ktorý by mohol kopírovať súčasnú dobu a byť na prospech ľudí a nie len vybranej skupine, ktorej vyhovuje daný stav.


Dátum: 17.05.2018
Autor: Palo Hlubina
Fotograf: Michaela Klanicová

LOGO_KOM_WEB
Sme špecialisti na osobnostný rozvoj cez spoznávanie nevedomej časti osobnosti a využívanie celého potenciálu emócií a vlastností – pozitívnych aj negatívnych. Spájame analytickú teóriu C. G. Junga, humanistickú teóriu C. R. Rogersa, najnovšie poznatky psychológie a neurovedy a tiež Zen a meditáciu tak, aby sme vám pomohli žiť naozaj naplnený a autentický život.