Nikoleta Schick: Kabelky so sebavedomým pohľadom


O kabelkách Nikolety Schick ste možno ešte nepočuli. Ale táto Slovenka, tvoriaca v Bratislave, predstavuje vo svetovej móde známe meno.

Nikoleta Schick: Kabelky so sebavedomým pohľadom

O kabelkách Nikolety Schick ste možno ešte nepočuli. Ale táto Slovenka, tvoriaca v Bratislave, predstavuje vo svetovej móde známe meno.

Dana Hamarová: Meditácia sa študuje aj na univerzite

O kabelkách Nikolety Schick ste možno ešte nepočuli. Ale táto Slovenka, tvoriaca v Bratislave, predstavuje vo svetovej móde známe meno. Jej kabelky leTTa nosí aj šéfka módnej sekcie Instagramu, vo svete sa jej kabelky predávajú na polici napríklad vedľa Prady či Celine, vidieť ju môžete aj na módnych výstavách v New Yorku alebo Paríži. Ako sa jej to podarilo s kabelkami, ktoré navrhuje, a ktoré majú oči?

 

Prečo práve kabelky?

 

Na to je veľmi jednoduchá odpoveď – lebo som žena a kabelky mám rada. 🙂 Úvodná pointa však bola, že som si raz ku svojmu stylingu chcela obliecť kožušinovú, farebnú, vtipnú, nápaditú kabelku a žiadnu takú som nenašla. V tom období som začínala s meditáciou. Raz, po skončení meditácie, mi do hlavy prišiel nápad, ako má kabelka vyzerať. Bola ružová a bola z líšky. 🙂

 

Prečo ružová?

 

Keď som bola malá, mala som obľúbeného ružového pantera, ktorého som si v dospelosti kúpila ako hračku a fotila som ho na rôznych miestach vo vtipných inštaláciách. Cestoval so mnou, dokonca mal svoj blog. 🙂 Ružovú farbu mám rada a zrejme ma inšpiroval aj ružový panter. Prvá Tsarina taška – model našej kožušinovej tašky – bola práve ružová.

NIKI 2A

Pri jednej kabelke to ale nezostalo. Prečo ste rozbehli svoju vlastnú značku?

 

Kabelka sa zapáčila viacerým mojim kamarátkam aj klientkam, ktoré obliekam. Preto som zariskovala a vyrobila na úvod tašiek viac. Vytvorila som prvú mikrokolekciu, neskôr som prešla množstvom výrob od stredného Slovenska až do Maďarska, aby výroba bola naozaj špičková a zodpovedala merítkam zahraničného klienta. Až potom som tašky predstavila do sveta. Skúšali sme niekedy rôznorodé modely naozaj po kuse, aby sme ich dobre otestovali, a zrazu leTTa nabrala taký organický vývoj, že začali prichádzať už nielen kamarátky a klientky, ale aj objednávky zo zahraničia s tým, že sa im kabelky páčia a leTTa začala prirodzene rásť. Táto počiatočná cesta však trvala približne dva roky od modelu jeden.
 
Funguje to tak, že navrhnete model kabelky a máte zazmluvnené výrobné dielne, kde vám ich vyhotovia?
 

Teraz už áno. Dnes je priebeh výroby úplne iný ako na začiatku – tých päť rokov dozadu, keď som s navrhovaním začala. Najskôr to bolo o hľadaní, skúšaní a kvante práce či financií, čo som do leTTy vložila. Veľa nových vecí som sa naučila a učím sa dodnes. Mojou oporou a pomocou bola hneď na začiatku moja blízka priateľka a koučka Danka Hamarová, ktorá ma naučila strategickým postupom, marketingu a systému ako takému. Bol to postupný proces, kým som napríklad našla fabriku v Taliansku, odkiaľ beriem kože a kovanie, až po súčasný stav, keď leTTu predávajú v Dallase, Toronte či Soule a máme kontrakty s rôznymi concept-storemi a svetovými výstaviskami. Ja však stále vravím, že sme len kvapka v oceáne a to, čo je dnes, zajtra už nemusí byť. Aj napriek dosiahnutým úspechom cítim, že stále mám na čom makať.

 
Dá sa teda v tejto forme biznisu vôbec dospieť k nejakej stabilite?
 

Dá aj nedá. 🙂 Dá, čo sa týka klientely, ktorá nás nasleduje, miluje naše produkty a stáva sa tak postupne DNA značky. Nedá, čo sa týka obchodov a odberateľov. Ako som už spomínala, fashion svet je online viac ako kedykoľvek predtým, obchody často menia dizajnérov, ktorých predávajú. Je to OK a tento organický proces nás všetkých motivuje tvoriť novinky a nezaspať na „vavrínoch“.

NIKI 4 copy

Chcete byť veľkou značkou?
 
Chcem rásť, ale skôr uprednostňujem to, čomu sa hovorí zlatá stredná cesta. Lebo keď to momentálne hodnotím z hľadiska veľkých svetoznámych značiek, tak leTTa je v porovnaní so značkami typu Gucci či Valentino maličká, ale je to značka „butiková“, ktorá je špecifická svojím produktom a množstvom vyrobených produktov. Chcem, aby taká aj zostala. Najlepším príkladom je naša kabelka Tsarina. Visia na nej prívesky Piotr a Katia, čo inak odkazuje na ruský cársky príbeh. A aj pre túto jedinečnosť sortimentu mojej značky má jej ďalší rast svoje prirodzené limity. Keďže väčšina modelov pozostáva z kožušiny, niektoré obchody, kde by som rada predávala, nezastupujú kožušinové výrobky, a tak sa tam jednoducho nedostanem. Ale stále cítim, že mám ešte rezervy „posunu“, kam sa dostať môžem a viem. To ma motivuje kráčať ďalej.

 

Čo pre vás znamená mať obchodného ducha?

 

Pre mňa to znamená, že sa dokážete predať. Presnejšie, že máte dobrý produkt, ktorému veríte, s ktorým sa stotožníte a ktorý viete predať. Lebo môžete mať aj ten najlepší výrobok, ale ak neviete kde a ako ho odprezentovať, tak sa do sveta medzi už etablované značky nedostanete. Prvý butik, kde predávali moje kabelky, bol v New Yorku v Soho, kde som predtým ako stylistka osem rokov nakupovala. V New Yorku ale žiadne rodinkárstvo nefunguje. Mohla som tam mať históriu ako ich klient, ale okamžite, keď som tam prišla ako dizajnér predstaviť svoj produkt, som bola majiteľkou butiku a jej buyerom hodnotená ako pre nich úplne neznáma osoba. Keďže oni predávajú produkty svetoznámych dizajnérov, musíte prejsť sitom, pod ktoré sa obchod podpíše.
Keď mi po dvoch týždňoch zavolali, že ma berú, a zbadala som kabelky leTTa na poličke medzi známymi značkami, tak som sa tam rozplakala ako malá. To sú tie silné momenty, ktoré ma posúvajú ďalej. Na druhej strane musím povedať na margo tej stability, o ktorej sme hovorili, že konkrétne tento obchod ma predával tri sezóny a potom vymenili všetkých dizajnérov vrátane mňa. Móda je jeden z najväčších a tiež najtvrdších biznisov.

 

NIKI 2

Okrem obchodovania a navrhovania sa venujete aj sebarozvoju. Ako sa dá namixovať strategické plánovanie a odovzdanie sa životu?

 

Pamätám si ten moment po prvom workshope v Komunikácii, čo bolo v čase, keď som mala už osem rokov úspešnú eventovú produkčnú agentúru. Začala som chodiť na workshop a spustil sa vo mne akýsi proces otvorenia sa tomu, že cesta, ktorou som dovtedy žila, zrejme nie je pre mňa tá úplne pravá. Vedela by som tak žiť a fungovať dalej, ale nebolo to moje DNA. Postupne som z agentúry, ktorú som spoluvlastnila, odišla a venovala som sa už len móde, navrhovaniu a stylingom. Dnes som si istá, že bez práce s tieňmi by som sa k svojej podstate nedostala.

 

Ako sa vám podarilo dosiahnuť to, že šéfka módy v Instagrame je fanúšikom vašej tvorby, dostali ste sa na veľké výstavy v New Yorku či v Paríži… Viete spätne vysledovať, či sú to všetko náhody, alebo sú za tým vaše konkrétne kroky?

 

Presne vysledovať to neviem. Ale začala by som tým, že náhody neexistujú. Čiže to, že Eva Chen, šéfka módnej sekcie Instagramu, nosí a fotí sa s kabelkou značky leTTa, nie je náhoda. Z môjho pohľadu je to dôsledkom mnohých osobných zmien a krokov, ktoré som predtým urobila. Je to súhrn viacerých vecí, počnúc odvahou až po výsledok, ktorý neviem definovať inak ako čistý zázrak.

 

Keď nepracujete, ako si dobíjate energiu?

 

Rada si posedím na káve či matchi s kamarátkou. Rada si prezerám módne časopisy a online fashion-biznis blogy, ktoré ma informujú a inšpirujú zároveň. A úprimne sa priznám, že ma nabíja aj moja práca. Stylujem a navrhujem rada, a tak sa veľakrát ocitnem ohádzaná oblečením, keď si tvorím kombinácie stylingov pre klientky, ktoré majú prísť. 🙂 Nevnímam to ako prácu. Veľa energie mi dáva aj osobnostný rozvoj – práca na sebe, čistenie si hlavy, meditácie. Jasné, aj občasná dovolenka je dôležitá, ale tú energiu čerpám najmä z toho, čo robím so sebou a v sebe.


Dátum: 17.06.2018
Autor: Palo Hlubina
Fotograf: Lucia Jesenská

LOGO_KOM_WEB

Sme špecialisti na osobnostný rozvoj cez spoznávanie nevedomej časti osobnosti a využívanie celého potenciálu emócií a vlastností – pozitívnych aj negatívnych. Spájame teóriu C. G. Junga, najnovšie poznatky psychológie a neurovedy a tiež Zen a meditáciu tak, aby sme vám pomohli žiť naozaj naplnený a autentický život.